05 Haziran 2018 , Salı
Ana Sayfa » Sağlık » Kanserli Hücreyi Önceden Tespit Eden Kan Testi Geliştirildi

Kanserli Hücreyi Önceden Tespit Eden Kan Testi Geliştirildi

Kanserli hücreyi, milyarlarca hücre içinde bile bulabilen yeni bir kan testi geliştirildi. Bugüne kadar kanserin yayılıp yayılmadığını tespitte güçlük çekiliyordu. Bu durumda hem tedaviyi hem hastayı olumsuz bir sürece ve sıkıntıya sokuyordu. ABD’nin Boston kentinde Massachusetts General Hospital Hastanesi uzmanları tarafından geliştirilen kan testi ile serseri kanser hücrelerinin tespit edilmesi artık mümkün oluyor. Geliştirilen kan testi dört büyük kanser merkezince bu yıl denendikten sonra hizmete girmesi bekleniyor.

Bir tür “likit biyopsi” de denilen bu kan testi ile zaman kaybedilmeden tedavi yönlendirilmesi yapılabilecek. Yapılan tedavinin işe yarayıp yaramadığı da çabucak anlaşılabilecek.

Testin mucitlerinden Doğu Massachusetts General Hospital Kanser Merkezi Başhekimi Daniel A. Haber, “Bu bir tür akışkan biyopsi. Hastaları acı verici doku numunesi alma işlemlerinden kurtaracak.
Doktorlara da periyodik röntgen çekimlerinden daha etkili bir şekilde hastayı inceleme imkânı verecek” diye konuştu.

Dr. Daniel A. Haber, bulduğu yeni kanser teşhis yöntemini; “Kanserin erken tanısında ve potansiyel uygulamalara ek olarak hedeflenen kanser tedavilerinin başarılı uygulama anahtarıdır. Tedavi seyri üzerinde tümör genotipini izlemek için benzersiz bir fırsat sunuyor” açıklaması ile tanıttı.

Bakarmısın...

Astım hastalığı nedir tedavisi belirtileri nelerdir?

Astım çoğu kez nefes darlığı ile kendini belli eder. Göğüste tıkanma, öksürük, hırıltılı solunum diğer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir